Jak biznes może pomóc uchodźcom

Podczas gdy rządy europejskich krajów głowią się, jak rozwiązać problem napływających tysięcy uchodźców, niektóre firmy zaczynają pomagać im w najlepszy możliwy sposób. Dając pracę

Na razie przedsiębiorcy wykazują się bardziej konstruktywnymi pomysłami niż większość polityków, z polskimi na czele. Część z nich ma charakter tymczasowych rozwiązań, jak propozycja egipskiego biznesmena, Naguiba Sawirisa, który zaoferował że kupi jedną z greckich lub włoskich wysp, by ulokować tam uchodźców. Ale pewne jest, że na dłuższą metę bez udziału biznesu nie uda się im w Europie zagwarantować przetrwania.
Podczas gdy norweski miliarder Petter Stordalen zaoferował na razie uchodźcom 5 tys. bezpłatnych noclegów w sieci swoich hoteli, wiedeński Caritas otworzył hotel, w którym uchodźcy pracują. Inwestycja, której koszt wyniósł półtora miliona euro, została zrealizowana przez spółkę celową. Od lutego tego roku nie tylko zatrudnia, ale i szkoli imigrantów, którym po przejściu stażu w hotelu, dużo łatwiej znaleźć już pracę gdzie indziej.

Nie chodzi bowiem o doraźną pomoc charytatywną, ale docelową integrację przybyszów na rynku pracy, by jak najkrócej byli obciążeniem dla lokalnych systemów socjalnych. Na razie myślą o tym głównie Niemcy, którzy organizują uchodźcom szkolenia i kursy językowe. Imigranci mogą podjąć tam pracę już po trzech miesiącach od przyjazdu. Dla przedsiębiorców już teraz szukających, często bezskutecznie, rąk do pracy, mogą być cennym nabytkiem. Zwłaszcza że niemal 10 proc. azylantów z Syrii ma dyplomy wyższych uczelni.
– Jeśli będziemy w stanie szybko zintegrować imigrantów na rynku pracy, pomożemy im, ale też sobie – przyznał w rozmowie z agencją AFP Ulrich Grillo, szef niemieckiej organizacji pracodawców przemysłowych BDI.

Dlatego organizacje pracodawców w Niemczech i Wielkiej Brytanii zaapelowały do swoich rządów, by maksymalnie przyspieszyły procedury przyznawania imigrantom humanitarnym prawa do podjęcia pracy. W Wielkiej Brytanii zgłaszający wniosek o azyl mogą bowiem zatrudnić się legalnie dopiero gdy czekają na decyzję o przyznaniu statusu uchodźcy ponad rok.
W praktyce, na razie imigrantów zatrudniają głównie tzw. przedsiębiorcy społeczni, którzy bardziej chcą im pomóc niż na ich pracy zarobić. Co nie zmienia faktu, że jedno nie wyklucza drugiego. W Londynie na tej zasadzie działa m.in. agencja rekrutacyjna Transitions, która pośredniczy w szukaniu dla firm specjalistów z różnych dziedzin – inżynierów, architektów, księgowych. Warunek: muszą mieć status uchodźcy. Wśród jej klientów są duże brytyjskie przedsiębiorstwa, m.in. Crossrail, National Grid, czy firma inżynierska Arup.

Uchodźców chętnie zatrudniają też firmy, które budują swoje strategie w oparciu o ideę odpowiedzialnego biznesu, czy sprawiedliwego handlu. Jak brytyjski producent bielizny „Who made your pants?, który zatrudnia imigrantki z Afganistanu, Bangladeszu, Sudanu i Somalii. Uczy je szycia, a także pozwala projektować własne modele bielizny. Na podobnej zasadzie działa Mazi Mas, społeczny projekt restauracji, który zatrudnia zdolnych kucharzy-imigrantów do akcji i pokazów kulinarnych, a najlepszym pomaga założyć własną działalność.

Podobna inicjatywa powstała w ubiegłym roku w Polsce. Kisz Misz to projekt spółdzielni socjalnej Terra. Założyły ją Fundacja Międzynarodowa Inicjatywa Humanitarna i Stowarzyszenie Praktyków Kultury – organizacje od lat pracujące z uchodźcami.
– Uchodźcom w Polsce bardzo trudno jest znaleźć pracę. Postanowiłyśmy więc stworzyć miejsce, które pozwoli im stanąć na nogi – mówi Maria Książak, jedna z inicjatorek projektu.

Kisz Misz działa jak firma cateringowa oferująca dania egzotycznych kuchni z krajów, z których pochodzą gotujące kobiety. Wszystkie są imigrantami przymusowymi, uzyskały status uchodźcy lub się o niego starają. Gotowanie ma być zajęciem, które pozwoli na nowy start. Choć niekoniecznie jedynym, bo część z 17 kobiet m.in. z Czeczenii, Rwandy, Gruzji i Afganistanu uczy się lub pracuje również gdzie indziej.

Spółdzielni udało się na razie zorganizować stałą siedzibę – domek na warszawskim Jazdowie, ale szuka firmy, która sfinansowałaby wyposażenie kuchni i sprzętu do przenośnego cateringu. W ostatnią niedzielę spółdzielnia zorganizowała na Jazdowie, w społecznościowym ogrodzie Motyka i Słońce (prowadzonym wspólnie przez mieszkańców osiedla), kolację charytatywną dla mieszkańców Warszawy, z której dochód ma wspierać dzieci uchodźców.
– Okazało się, że zainteresowanie egzotycznym cateringiem jest ogromne, a podejście mieszkańców do inicjatywy zaskakująco pozytywne. Na pewno takie przedsięwzięcia nie rozwiążą wszystkich problemów związanych z uchodźcami, ale mogą być przykładem, jak można chociaż spróbować do nich podejść – mówi Maria Książak.

Fot. Mazi Mas to kulinarny projekt, dzięki któremu uchodźcy mogą zdobyć pracę. Fot. Facebook.com