Wynalazki, które pozytywnie zmienią świat

Mało kto zdaje sobie sprawę, że większość mieszkańców Ziemi żyje za mniej niż 8 dolarów dziennie. Dla jednych to wyzwanie społeczne, dla innych – rynek do zagospodarowania. Połączenie rozwiązywania problemów społecznych z biznesem to najlepsze pole do innowacji

Z takiego założenia wychodzą twórcy Sustainia100. To aktualizowana co roku lista setki najbardziej innowacyjnych pomysłów biznesowych z całego świata, które mogą mieć w przyszłości realny, pozytywny wpływ na poprawę sytuacji ludzi i środowiska. Może być to zarówno ostatni wynalazek szefa Tesli, Elona Muska – bateria gromadząca energię ze słońca, jak i system „leasingu” ubranek dla dzieci, który pozwala biedniejszym rodzinom zaoszczędzić pieniądze, a przy okazji przyczynić się do ochrony środowiska.

Do organizatorów spłynęło w tym roku półtora tysiąca tego typu rozwiązań, których selekcją zajmuje się kilkudziesięciu ekspertów z najlepszych globalnych ośrodków badawczych i organizacji, m.in. Uniwersytetu Yale, World Resource Instutute, United Nations World Food Programme, czy WWF. Wprawdzie trudno się spodziewać, że na przykład projekt „etycznego” smartfona, do produkcji którego nie używa się tzw. krwawych minerałów, zagrozi takim potentatom, jak Apple czy Samsung, ale niektóre – choćby z powodu szans na zmniejszenie kosztów użytkownika – mają szansę zapełnić pewne nisze. Jak aplikacja do optymalizowania zużycia wody czy technologia produkcji pianek do nurkowania z roślin.

Eksperci wybrali najlepszą setkę pod kątem m.in. aktualnego i potencjalnego wpływu na rozwiązanie lokalnych lub globalnych problemów społecznych i środowiskowych, zasięgu działania i potencjału rozwoju. Zidentyfikowali przy okazji trendy, które będą determinować społeczne innowacje technologiczne w najbliższych latach: przetwarzanie surowców i energia odnawialna, zaspokajanie potrzeb najbiedniejszych klientów i drukowanie 3D.

Tagged with:     , , , ,